Jak słońce wpływa na włosy?

Wszyscy wiemy, jaki wpływ ma słońce na naszą skórę i jak ważna jest ochrona przed jego promieniowaniem. Jednak wciąż istnieją obszary ciała, które zapominamy chronić przed szkodliwym działaniem słońca. Jednym z najbardziej zaniedbanych obszaró są włosy.

Czy wiesz, jak słońce wpływa na nasze włosy? Choć sprzyja syntezie witaminy D, niezbędnej do wchłaniania wapnia we włosach, i pobudza krążenie krwi w naczyniach doprowadzających krew do skóry głowy, to jednocześnie poważnie je uszkadza.

Promieniowanie słoneczne uszkadza naskórek naszych włosów

Udowodniono, że promieniowanie słoneczne może uszkodzić związki organiczne, które łączą się w białka i aminokwasy, zwłaszcza w przypadku włosów jasnych, ponieważ poziom melaniny jest w nich niższy, a zatem są mniej chronione niż włosy ciemne.

Jaśniejsze włosy łatwiej zmieniają kolor

Kolor włosów zależy od proporcji dwóch rodzajów melaniny. Eumelanina (ciemny odcień) i feomelanina (czerwonawy odcień). Feomelanina jest znacznie bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe niż eumelanina, co oznacza, że pod wpływem promieni słonecznych jasne włosy będą bielały łatwiej niż ciemne.

Kruchość włosów z powodu uszkodzenia trzonu włosa

Jednym z głównych budulców białek włosa jest aminokwas o nazwie cystyna, który jest właśnie jedną z cząsteczek najbardziej utlenianych przez ekspozycję na słońce. Utlenianie przekształca cystynę w kwas sulfonowy, uszkadzając tym samym strukturę łodygi włosa.

Utlenianie aminokwasów i starzenie się włosów

Reakcje chemiczne powodują utlenianie aminokwasów lub melaniny w łodydze włosa. To utlenianie jest mechanizmem obronnym przed agresją światła słonecznego i próbuje złagodzić dalsze uszkodzenia łodygi włosa. Stres oksydacyjny jest jedną z głównych przyczyn starzenia się włosów w perspektywie krótkoterminowej (gdy występuje w łodydze włosa) i długoterminowej (gdy występuje w korzeniu włosa).

Utrata bariery lipidowej łodygi włosa

1% naszych włosów to włosy przetłuszczające się. Dzięki tej barierze lipidowej, która pokrywa łodygę naszego włosa, nasze włosy są nawilżone, błyszczące, a łuska włosa jest chroniona. Włosy pozbawione bariery lipidowej są pozbawione ochrony, nie tylko przed słońcem, ale także przed wilgocią, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Zapewne zastanawiasz się teraz, jak chronić włosy przed słońcem? Z odpowiedzią śpieszy portal bardziej.pl, w którym przeczytasz o pielęgnacji włosów latem. 

Poprzedni post Różnica pomiędzy makijażem dziennym i nocnym
Następny post Przyczyny powstawania cellulitu