Ciekawostki o ludzkiej skórze

Często myślimy, że skóra to nic innego jak zewnętrzna powierzchnia naszego ciała, ale tak nie jest. Oto kilka rzeczy, o których możesz nie wiedzieć o ludzkiej skóze:

1. Skóra jest największym organem naszego ciała. Nasza skóra jest organem w każdym sensie. Pełni nie tylko funkcję osłaniającą, ale także działa w wielu procesach w naszym organizmie, takich jak synteza witaminy D, termoregulacja, aktywność sensoryczna i immunologiczna itp. Powierzchnia skóry dorosłego osobnika wynosi około 2 metrów kwadratowych i waży 4-5 kg. Nasza skóra stanowi 5-10% naszej wagi.

2. Skóra ma takie samo pochodzenie jak ośrodkowy układ nerwowy. W okresie embrionalnym, kiedy kształtują się nasze narządy, skóra i centralny układ nerwowy pochodzą z tej samej warstwy zwanej ektodermą. Fakt ten jest bardzo istotny, dzięki czemu powszechne choroby lub sytuacje takie jak stres psychologiczny mogą pogorszyć lub wywołać wiele chorób skóry. To, co nas dotyka wewnętrznie, odbija się na zewnątrz”.

3. Skóra goi się inaczej w różnych częściach ciała. W obliczu jakiejkolwiek agresji nasza skóra uruchamia niezbędne mechanizmy, aby się zregenerować, ale intensywność, szybkość i rodzaj regeneracji są bardzo różne, jeśli rana powstała na twarzy lub na nodze. Miejsca takie jak dekolt, ramiona czy uszy są obszarami wysokiego ryzyka rozwoju blizn większych niż zwykle. Twarz lub inne obszary silnie unaczynione mają tendencję do szybkiego gojenia się, w przeciwieństwie do np. nóg.

4. Twoja skóra stale się odnawia. Naskórek, który jest najbardziej powierzchowną warstwą skóry, składa się z różnych warstw. Komórki każdej z tych warstw dojrzewają na powierzchni, aż do niezauważalnego złuszczenia się, dając początek procesowi ciągłej odnowy. Średni okres tego odnowienia wynosi zazwyczaj 21 dni.

5. Kiedy skóra się starzeje, pojawiają się nie tylko zmarszczki. To prawda, że najbardziej widocznym aspektem skóry z biegiem lat jest obecność zmarszczek, spowodowana degeneracją i redukcją włókien elastycznych, ale nie jest to jedyny objaw starzenia się skóry. Pojawiają się również plamy, spowodowane zmianami w melanocytach, czyli komórkach naładowanych melaniną.

6. Twoja skóra jest w stanie rozpoznać zagrożenia i stara się to wyeliminować. W rzeczywistości jest to mechanizm obronny przed infekcjami, ciałami obcymi itp. Skóra, poprzez własny układ odpornościowy, nieustannie „skanuje” swoją powierzchnię, aby nie dopuścić do przejścia przez nią jakiejkolwiek substancji lub czynnika szkodliwego dla organizmu. Czasami, jeśli cząsteczki, które docierają do naszej skóry są zbyt duże, jak to ma miejsce w przypadku tatuaży, nie jest ona w stanie całkowicie ich wyeliminować. Tutaj dowiesz się wszystkiego o chorobach skóry: https://skleroza.pl/co-warto-wiedziec-o-chorobach-skory

 

Poprzedni post Alergia na kosmetyk – co robić?
Następny post Jak stosować wazelinę na włosy?