Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit dotyka od 85% do 98% kobiet, choć może pojawić się także u mężczyzn. Istnieje wiele mitów na temat tego schorzenia, dlatego zamierzamy powiedzieć Ci o jego przyczynach i czym jest cellulit.

Czym jest cellulit?

Cellulit to schorzenie, które dotyczy skóry i powoduje, że pod warstwą podskórną gromadzą się nieregularne pokłady tłuszczu, tworząc grudki i wgłębienia. Miejsca najbardziej narażone na cellulit to biodra, pośladki, nogi i brzuch. Choroba ta powoduje nieregularne kształty z małymi zagłębieniami w skórze, pojawiające się częściej w okresach hormonalnych, takich jak dojrzewanie czy ciąża.

Z powodu nagromadzenia adipocytów, komórek odpowiedzialnych za magazynowanie tłuszczu w celu regulacji temperatury ciała, cellulit osadza się na skórze. Ta infekcja bakteryjna jest bardzo powszechna i może być bolesna, prowadząc do czerwonych, obrzękniętych obszarów. Zaczerwienienie i obrzęk mogą się szybko rozprzestrzeniać, jeśli nie są odpowiednio leczone.

Przyczyny powstawania cellulitu

Choć dokładne przyczyny powstawania cellulitu nie są znane, istnieje szereg czynników, które mogą do niego prowadzić. Generalnie cellulit pojawia się w okresach zmian hormonalnych w organizmie kobiety, na przykład w okresie dojrzewania lub ciąży. Może być również spowodowana menopauzą lub stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych.

Cellulit dotyczy włóknistych, długich, twardych struktur przypominających sznurki, które utrzymują skórę przy mięśniach i pomiędzy którymi znajduje się tłuszcz. Gdy gromadzi się więcej tłuszczu, skóra jest wypychana do góry, ale sznurki ciągną ją w dół i tworzą dołeczki. Gdy wraca na powierzchnię, to w postaci nierównej skóry.  W innym z artykułów zostało wyjaśnione, jak pozbyć się cellulitu: https://fitmaster.pl/cellulit-jak-mozna-sie-go-pozbyc

Oprócz zmian hormonalnych czy struktury skóry, cellulit może mieć inne przyczyny:

  • Siedzący tryb życia
  • Niezrównoważona dieta lub dieta o dużej zawartości sodu.
  • Noszenie zbyt ciasnych ubrań
  • Problemy hormonalne
  • Skóra z wiekiem traci elastyczność i staje się bardziej delikatna.
  • Genetyka może również odgrywać rolę w pojawieniu się cellulitu.
  • Wbrew powszechnej opinii, otyłość nie jest bezpośrednio związana z cellulitem, choć prawdą jest, że osoby otyłe są bardziej podatne na cellulit. Jednak osoby o szczupłej lub wysportowanej budowie ciała również mogą wykazywać oznaki cellulitu.
Poprzedni post Jak słońce wpływa na włosy?
Następny post Czym jest mineralny filtr SPF? – podstawowe informacje