Naturalne kosmetyki – czy warto je stosować?

Coraz więcej słychać o szkodliwości wybranych substancji na nasza skórę, niektóre z nich mogą znajdować się w tradycyjnych kosmetykach. Odpowiedzią na coraz bardziej wymagających klientów są właśnie <strong>naturalne kosmetyki</strong>, oparte na sprawdzonych surowcach roślinnych. Czy warto zamienić ulubiony krem na inny, naturalny? Odpowiadamy: tak! Dlaczego? Sprawdź!

Naturalne kosmetyki – czyli jakie?

Choć w naszym kraju nie ma precyzyjnie zdefiniowanego pojęcia “kosmetyki naturalne” to intuicyjnie wyczuć można pewne różnice. Kosmetyki takie zawierają pozyskiwane z roślin oleje, olejki eteryczne, flawonoidy, antyutleniacze i wiele innych substancji, które zazwyczaj są lepiej tolerowane przez skórę, niż syntetyczne odpowiedniki.

A co z konserwantami? Przecież naturalne substancje roślinne szybko ulegają rozkładowi, dlatego jak to możliwe, że taki produkt ma dwuletnią przydatność do użycia? Właśnie, raczej nie jest to możliwe. <strong>Kosmetyki naturalne</strong> nie mają aż tak długiej daty ważności, jeżeli na opakowaniu kosmetyku, który uważamy za naturalny, data ta jest wydłużona, może to oznaczać, że do końca naturalne nie są. Wszystko wyjaśnia się po zerknięciu na skład. Sposobem na konserwację kosmetyków naturalnych jest ich przygotowywanie w ściśle kontrolowanych warunkach, a także stosowanie konserwantów naturalnie występujących w roślinach. Kilkumiesięczne użytkowanie kosmetyku możliwe jest również dzięki stosowaniu specjalnych opakowań, do których nie ma dostępu powietrze.

Czy warto stosować kosmetyki naturalne?

Tak. Jest kilka argumentów, które przemawiają za takim właśnie wyborem. Kosmetyki naturalne:
– zawierają mniej przetworzone substancje pochodzenia roślinnego, które są lepiej przyswajalne i dobrze tolerowane przez skórę- szczególnie przez alergików,
– mają krótszą listę składników, uboższą o niepotrzebne sztuczne konserwanty, barwniki i aromaty,
– mają delikatniejsze zapachy wynikające ze stosowania naturalnych surowców,
– niektóre firmy współpracują z lokalnymi dostawcami surowców roślinnych, wspierając polski, rodzimy biznes,
– ich produkcja jest bardziej ekologiczna, a odpady ulegają biodegradacji.

Stawiaj na naturę w każdym aspekcie

Jeżeli dbasz o swoją dietę, o to, by kupować zawsze świeże owoce i warzywa, dlaczego tego samego nie miałbyś wymagać od swoich kosmetyków? Wypróbuj nowe marki i podziel się opinią – może dzięki niej kolejne osoby sięgną po tego typu produkty?

Poprzedni post Organizacja kosmetyków w małej przestrzeni
Następny post Co to jest porowatość włosów i jak ją zmienić?

Jeden komentarz w temacie “Naturalne kosmetyki – czy warto je stosować?

Dodaj komentarz