Alergia na kosmetyk – co robić?

Jeżeli zdarzyło ci się już dorobić alergii na kosmetyk, nie masz co się załamywać, bo czasu przecież nie cofniesz. Możesz tylko pogodzić się z aktualnym kiepskim wyglądem skóry i spróbować tę skórę jakoś szybciej zregenerować. Pierwszym krokiem powinno być oczywiście całkowite i kategoryczne odstawienie szkodzącego ci kosmetyku.

Kosmetyki nie dla wszystkich

Nie wszystkie kosmetyki będą dla ciebie dobre, więc skoro widzisz, że coś ci szkodzi, od razu to odstaw, zamiast mieć nadzieję na to, że gdy tylko przeczekasz ten gorszy okres, sytuacja się odwróci, a produkt w jakiś magiczny sposób nagle zacznie korzystnie zmieniać twoją skórę. Dlatego wiele osób wybiera kosmetyki naturalne, które są bardziej uniwersalne. Powstał nawet o tym specjalny artykuł: https://klubmody.pl/kosmetyki-w-zgodzie-z-natura-czy-warto/. Twoje własne odczucia przy pielęgnacji są najważniejsze. Wsłuchaj się w ciało i patrz, jak zmienia się ono pod wpływem poszczególnych produktów czy zabiegów. Pielęgnację trzeba dobierać i dostosowywać indywidualnie. Nie możesz robić dokładnie tego, co twoja koleżanka z pracy czy ulubiona influencerka, bowiem wasze skóry ich potrzeby czy właściwości mogą być zupełnie różne.

Alergia na kosmetyk? To możliwe

Jeżeli wystąpiła u ciebie alergia na kosmetyki, musisz te kosmetyki oczywiście odstawić, o czym była już mowa, by następnie od razu wrócić do używania produktów sprawdzonych, które zawsze dobrze na ciebie działały. Nawet jeśli wolałabyś przetestować coś nowego, wstrzymaj się z tym jeszcze na jakieś kilka tygodni. Zalecz najpierw powstałe podrażnienia, a dopiero potem myśl o modernizowaniu codziennej pielęgnacji. Jeżeli objawem alergii jest u ciebie silna opuchlizna, możesz starać się ją zmniejszyć poprzez stosowanie chłodnych okładów, przygotowanych np. z kostek lodu owiniętych bawełnianą ściereczką lub zwykłym ręcznikiem. Przez jakiś czas wybieraj kosmetyki jak najbardziej delikatne i proste. Niekoniecznie muszą to być jednak kosmetyki naturalne. Musisz bowiem wiedzieć, że naturalne substancje także potrafią uczulać, dlatego nieraz to właśnie one stają się odpowiedzialne za doprowadzanie do alergii.

Poprzedni post Czym jest mineralny filtr SPF? – podstawowe informacje
Następny post Ciekawostki o ludzkiej skórze