Kosmetyki z witaminą C – jak je wybierać i stosować?

Witamina C

Kosmetyki z witaminą C to pielęgnacyjny fenomen, który sprawdzi się u kobiet w każdym wieku. Rozjaśniają i rozświetlają cerę, pomagają w walce z przebarwieniami, opóźniają procesy starzenia i spłycają zmarszczki. Aby jednak w pełni cieszyć się pięknymi efektami warto wiedzieć, jak takie kosmetyki wybierać i jak je stosować.
Chociaż witaminę C zawierają różne kosmetyki (m. in. kremy i maseczki) to najlepiej zainwestować w dobre serum do twarzy. W tego typu produktach stężenie witaminy C jest największe, a tym samym najskuteczniej ona zadziała. W preparatach do pielęgnacji skóry można znaleźć witaminę C w różnych formach, m. in. kwasu L-askorbinowego, Tetraizopalmitynianu askorbylu (forma olejowa), glukozydu askorbylu czy etylowanego kwasu askorbinowego. Ta ostatnia forma najdłużej zachowuje swoje właściwości, nadaje się do każdego rodzaju cery i nie powoduje podrażnień. Nie jest jednak jeszcze tak powszechnie dostępna, m. in. z uwagi na wysoki koszt produkcji. Najczęściej stosowana obecnie w kosmetykach forma to kwas L-askorbinowy. Przy tej formie stężenie witaminy C w kosmetyku powinno wynosić od około 15% do 20%.

Sprawdź też popularne kosmetyki z Azji.

Jak stosować?

Kosmetyki z witaminą C można stosować codziennie, i to przez cały rok. Serum najlepiej jest aplikować rano – wzmocni działanie filtrów przeciwsłonecznych i pomoże efektywnie chronić skórę przed negatywnymi konsekwencjami promieniowania UVA i UVB. O filtrach koniecznie trzeba jednak wówczas pamiętać. Preparat nakładamy po oczyszczeniu twarzy, a przed aplikacją kremów z filtrami.
Serum z witaminą C można stosować również na noc. Wówczas także aplikujemy je po oczyszczeniu twarzy i zastosowaniu toniku lub hydrolatu, a przed nałożeniem kremu.

Poprzedni post Naturalne znaczy zdrowe
Następny post Ilu kosmetyków do makijażu warto używać?